هنگام انجام محاسبه ظرفیت گرمایشی مورد نیاز استخرها در خصوص انتخاب نوع و ظرفیت گرمکن آب استخر و جکوزی ، موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

مقدار حجم آب موجود در کاسه استخر مساحت کاسه استخر ( دمقدار سطح آب که با هوای محیط در تماس است).  مقدار زمان مورد نیاز جهت دستیابی به دمای اولیه مورد نظر (معمو لا” 24 ساعت در نظر گرفته می شود). دمای نهایی آب استخر بر اساس کاربری و شرایط استخر که معمولا” بین 80 تا 86 درجه فرنهایت در نظر گرفته می شود . (27تا30 درجه سانتیگراد)مقدار متوسط دما در سر د ترین ماه سال (جهت محاسبه بار حرارتی استخرهای رو باز). مقدار متوسط دمای سالن استخر (جهت محاسبه بار حرارتی استخر های سر پوشیده ). دمای آب ورودی استخر قبل از گرم شدن که معمولا” حدود 41 تا 46 درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود.(5 تا 8 درجه سانتیگراد)

 

VIRA PHE

 

روش محاسبه ظرفیت گرمایشی مورد نیاز استخرها  برای گرم کردن آب استخر و جکوزی :
 ظرفیت گرمایی مورد نیاز گرمایشی

انرژی گرمایشی مورد نیاز جهت گرمایش آب استخر بر حسب  btu/hr (واحد انگلیستی)=m جرم آب موجود در استخر (m=pv ) که مقدار p برابر8.3 lb.gal و مقدار 7 برابر با حجم آب استخر بر حسب مقدار گرمای ویژه آب(در سیستم انگلستی ) برابر btu/lb.

=UAt

=  مقدار انرژی گرمایشی تلف شده از سطح آب استخر =btu/hr U ضریب کلی انتقال حرارت سطح استخر برابر با=btu/h A 10.5 مساخت کاسه استخر  مقدار اختلاف دمای آب استخر و دمای محیط بر حسب درجه فارنهایت

 

روش محاسبه گرمایش آب در استخر های سر پوشیده:

دمای نهایی آب استخر بر اساس کاربری و شرایط استخر که معمولا” 80 تا68 درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود.(5 تا8 درجه سانتیگراد)مقدار توان بویلر بر حسبbtu/hr

اگر بخواهیم مدت زمانی را که برای گرم کردن آب استخر در نظر می گیریم کم باشد باید از بویلر ومبدل حرارتی با توان بیشتری استفاده نماییم. حداکثر مدت زمان گرم کردن آب استخر(منظور مدت زمانی است که آب استخر از شرایط سرد به دمای مورد نظر می رسد.)

برای استخر های که به طور تفریحی کار میکند. مدت زمان مورد نیاز برای گرمایش توسط گرمکن آب استخر24 ساعت است ولی در استخر هایی که در طول فصل باید آب آن ها را از شرایط سرد به دمای دلخواه رسانید.

 

گرمکن برقی با توان kw  1،5 مقدار انرژِی گرمایشی تولیدیbtu/h 5120
گرمکن برقی با توانkw  5،5 مقدار انرژی گرمایشی تولیدیbtu/h 18750
گرمکن برقی با توانkw 11،5 مقدار انرژی گرمایش تولیدیbtu/h 37500

 

 

به طور کلی مبدل های حرارتی که رایج ترین ملزومات تأمین آب گرم در استخر ها و جکوزی ها می باشند. دارای دو نوع مبدل پوسته و لوله ومبدل حرارتی صفحه ای هستند. مبدل های حرارتی که برای گرمایش آب استخر و جکوزی مورد قرار می گیرند. باید دارای راندمان حرارتی بالا و همچنین مقاومت زیاد در برابر خوردگی باشند و بهترین آن ها نوع مبدل های حرارتی تمام استیل می باشند.

مبدل های حرارتی دارای دو مدار مجزا از یکدیگر میباشند. که در یک مدار، آب گرم و یا بخار گرم حاصل از دیگ جریان دارد و در مدار دیگر نیزآبی که گرمای مورد نیاز خود را از آب گرم دیگ دریافت می کند. جهت تأمین آب گرم استخر ، جکوزی و آب گرم گرم مصرفی برای هر یک از آن ها از مبدل های حرارتی جدا گانه  استفاده می گردد.

 

روش صرفه جویی در مصرف انرژی گرمکن آب استخر :

بنا براین استفاده از تمهیداتی برای محدود کردن این اتلاف حرارتی میتواند تا حد زیادی در کاهش هزینه های گرمایش و سوخت موثر می باشد. یکی از موثر ترین این روش ها به کار گیری از کاور استخر (روکش استخر) در مواقعی که از استخر استفاده نمی شود میباشد. که هم موجب حفظ انرژی و حرارت آب گردیده و هم آلودگی های سطحی آب (در استخر های رو باز) جلو گیری می نماید.