یکی دیگر از کاربرد های استفاده از این مبدل حرارتی صفحه ای واشردار در ذوب سریع برف در محوطه ها و رمپ ها و پارکینگ های رو باز و یا حتی زمین های چمن مخصوص مسابقه ی فوتبال می باشند .

 

Plate Heat Exchanger

در این مبدل حرارتی صفحه ای واشردار کاربری ها یک سمت به دیگ آب گرم متصل است. که آب با دما ی 180درجه فارنهایت واردو با دمای 160درجه خارج می شود و به دیگ آب گرم برمیگردد. سمت دیگر آن آب به همراه محلول اتیلن گلیکول است. معمولا درصد ترکیب اتیلن گلیکول وآب به دمای محیط وابسته است که به چه میزان در شب این دمابه زیر صفر می رود. دمای مناسب آب باری  ورود به شبکه لوله کشی ذوب سریع برف در محوطه ها و رمپ ها و … در حدود 130 درجه ی فارنهایت می باشد .

از مهمترین عوامل گسترش کاربرد مبدل حرارتی صفحه ای واشردار در سایر صنایع ، می توان به بهبود هندسه صفحات، توسعه مواد اولیه و طراحی کارآمد تر آنها اشاره نمود.
مهمترین بخش یک مبدل‌ حرارتی صفحه ای واشردار از تعدادی ورق فلزی نازک با سطح مواج تشکیل می گردد . صفحه ها با استفاده از یک قطعه لاستیکی به نام واشر از صفحه بعدی جدا میشوند و نهایتا با قرار گرفتن مجموعه صفحات و واشرها مابین دو صفحه ضخیم و فشرده شدن آنها به یکدیگر توسط تعدادی پیچ محکم کننده ، “مبدل‌ حرارتی صفحه ای واشردار” ساخته می شود.

 

Gasketed plate heat exchangers

طرز کار مبدل حرارتی صفحه ای واشردار

نحوه چیدمان صفحات مبدل حرارتی صفحه ای واشردار به گونه ای می باشد که باعث ایجاد یک شبکه لانه زنبوری می شود. این شبکه در واقع همان مسیر حرکت سیال گرم و سرد است. طرز کار مبدل حرارتی صفحه ای بدین صورت است که دو سیال در خلاف جهت هم از نازل هایی به درون مبدل حرارتی وارد شده و بعد از انتقال دادن حرارت، از آن خارج خواهند شد. صفحات سیال گرم و سرد به صورت یک در میان کنار هم قرار می گیرند.

در واقع سیالاتی که به این صفحات موج دار وارد می شوند به شکل یکی در میان بین صفحه های فلزی جریان پیدا کرده و با همدیگر عملیات تبادل گرما را انجام می دهند. این صفحات به شکل متقارن در پشت سر یکدیگر قرار گرفته و سیال سرد و گرم در میان این صفحات در حال گردش می باشند. آرایش سطح صفحات موجب به وجود آمدن امواجی در سیال می شود و بدین شکل فرآیند انتقال حرارت و همچنین برودت دما میان دو سیال با سرعت بالایی انجام خواهد شد.

طرز کار مبدل حرارتی صفحه ای واشردار و همچنین ساختار آن به شکلی می باشد که امکان دسترسی راحت به اجزای داخلی آن وجود دارد. این نکته باعث شده تا قابلیت نظافت، تعمیر و نگهداری راحت این نوع مبدل نیز فراهم شود. چین دار بودن صفحات موجب بیشتر شدن آشفتگی جریان سیال خواهد شد. به همین علت است که میزان انتقال حرارت بالا رفته و در نتیجه بازده گرمایی مبدل نیز افزایش می یابد.

 مبدل حرارتی صفحه ای